فیل ها بارش را از 241 کیلو متری تشخیص می دهند

به گزارش اخبار حیواناتفیل ها مکان بارش باران را از ۲۴۱ کیلومتری تشخیص می دهند


فیل ها بارش را از 241 کیلو متری تشخیص می دهند

برای مشاهده متن
کامل به ادامه مطلب بروید.


یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد، فیل ها که به داشتن حافظه های قوی معروف هستند می توانند مانند یک متخصص هواشناسی عمل کنند و مکان بارش باران را از ۲۴۱ کیلومتری تشخیص دهند.

به گزارش ایرنا از دیلی میل، محققان دانشگاه «ای اند ام تگزاس» که این مطالعه را انجام داده اند، می گویند: این حیوانات بزرگ می توانند احتمال بروز باران سیل آسا را از فاصله ۱۵۰ مایلی (۲۴۱ کیلومتری) تشخیص دهند.

جای تعجب نیست که فیل ها به دلیل داشتن گوش های بزرگ، شنوایی خوبی دارند و می توانند فرکانس های بسیار کم را تشخیص دهند.

محققان معتقدند که این جانواران می تواند صداهای بسیار ضعیف رعد و برق و بارش باران های سنگین را در مایل ها دورتر بشنوند و زمان نزدیک شدن این آب و هوای مرطوب را پیش بینی کنند.

محققان پس از مطالعه بر روی صدها فیلی که بطور ناگهانی به نامیبیا مهاجرت کردند به این نتیجه رسیدند.

«اولیور فرانفلد» استاد دانشگاه ای اند ام تگزاس آمریکا گفت: آنها شاهد تغییر مکان سریع فیل ها بوده اند.

وی افزود: گروه محققان وی برای بررسی مسئله ای که فیل ها را به این تغییر مکان ترغیب کرد، برای مدت هفت سال به ۹ فیل ردیاب «جی.پی.اس» وصل کردند.

محققان متوجه شدند که این فیل ها در جریان فصل باران در نامیبیا که در فاصله زمانی ماه های ژانویه و مارس رخ می دهد، مرتب تغییر مکان می دهند.

کارشناسان متوجه شدند که فیل ها می توانند بارش باران را در صدها مایل دورتر احساس کنند و به سمت بارش های سیل آسا حرکت می کنند.

این استاد دانشگاه می گوید: فیل ها پس از تحمل یک فصل طولانی خشکسالی به باران نیاز دارند و به سمت باران حرکت می کنند چرا که این کار به آنها اجازه می دهد که زودتر به آب برسند.

وی افزود: دانستن این موضوع که چگونه فیل ها باران را دنبال می کنند به طرفداران حفاظت از محیط زیست کمک می کند تا جهت حرکت فیل ها را پیش بینی کنند و آنها را از دست شکارچیان محفوظ نگاه دارند.

منبع : صدایی برای بی صدایان

/ 0 نظر / 22 بازدید