مرگ گوزن‌ها به‌دلیل کار غیرکارشناسی

به گزارش اخبار حیوانات :

مرگ گوزن‌ها به‌دلیل کار غیرکارشناسی

محیط زیست  حیوانات - ۳روز پس از اظهارات مدیرکل دفترحیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره تلف شدن ۲گوزن زرد حین انتقال به زیستگاه‌های جدید، مبنی بر اینکه تلف شدن حیوانات حین انتقال امری طبیعی است، ایمان معماریان، دامپزشک می‌گوید که فصل کنونی فصل تولیدمثل این حیوان و بدترین زمان برای انتقال گوزن زرد بوده که متأسفانه رعایت نشده است.

نزدیک به 2هفته از مرگ 2گوزن زرد حین انتقال به کرمانشاه و یزد می‌گذرد اما این ماجرا همچنان یکی از مباحث داغ محافل زیست‌محیطی است. مرگ این دو گوزن از آن رو اهمیت دارد که این‌گونه حیات وحش از گونه‌های در معرض انقراض کشور محسوب می‌شود و سازمان حفاظت محیط‌زیست جمعیت این حیوان را 380 رأس اعلام کرده است.

معماریان در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به کشته‌شدن 2 گوزن زرد ایرانی حین انتقال آنها به سایت تکثیر گفت: هنوز مشخص نیست که چرا این گوزن‌ها از بین رفتند، ابتدا گفته شد گوزن‌ها را حین زنده‌گیری بیهوش نکردند اما بعدا گفته شد به‌علت بیهوشی مردند. اما آنچه مسلم است این اتفاق به‌دلیل عدم‌کار کارشناسی رخ داده است.

این دامپزشک حیات وحش ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که به آن توجه نشد فصل مناسب برای زنده‌گیری آنان بود. این فصل، فصل تولیدمثل گوزن زرد ایرانی بود و حیوان در بیشترین سطح استرس به سر می‌برد.

وی افزود: اگر قرار است که حیوان زنده‌گیری شود باید با داروهای مجاز بیهوش شود و پس از انتقال در جعبه‌های مخصوص با داروهای ضدبیهوشی، به هوش بیاید و سرحال شود و آنگاه آن را منتقل کنند؛ اما انتقال حیوان در حال بیهوشی غیرقانونی و مضر سلامتی حیوان است.

معماریان تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل مرگ حیوان می‌تواند فعالیت بیش‌ از حد آن به واسطه دنبال‌کردن حیوان برای زنده‌گیری و یا کوبیدن خود به دیواره‌های جعبه باشد.

 

لبخند- اخبار حیواناتاز بازدید شما متشکرم لبخند- اخبار حیوانات

/ 0 نظر / 24 بازدید