اخبارهایی درمورد سگ خانگی

به گزارش اخبار حیوانات :

گرچه در سال های اخیر با دارندگان حیوانات خانگی در کشورمان برخورد می شود، با این توجیه که نگهداری این گونه حیوانات یک «مد و نماد فرهنگ غرب» شده است. انتقال بیماری از حیوانات خانگی به انسان، دیگر دلیلی است که مخالفان نگهداری حیوانات خانگی عنوان می کنند و این برخرودها در حالیست که هم اکنون در عمده مناطق شهر تهران کلینیک - فروشگاه(pet-shop clinic) ایجاد شده که علاوه بر داشتن اورژانس به صورت 24 ساعته مشغول سرویس دهی هستند و این مهم نشان از بروز مسئله نگهداری حیوان خانگی به بسیاری از خانواده های ایرانی حکایت دارد.

در سطح تهران کلینیک هایی مخصوص واکسینه کردن و درمان این گونه حیوانات وجود دارد که علاوه بر این انواع و اقسام خوراک و لوازم وارداتی مخصوص حیوانات خانگی، لباس، وسائل نگهداری و اسباب بازی در برخی فروشگاه ها عرضه می شود.

ناگفته نماند، این کلینیک ها علاوه بر بخش رادیولوژی، نوار قلب و بخش های درمانی بخشی برای بستری حیوانات دارند که صاحبانشان برای ملاقات بیماران خود میتوانند در ساعت مقرر به آن مراجعه کنند.

به نوشته برخی منابع مجازی؛ «اولین حیوانی که به دست انسان اهلی شد، سگ بود که  حدود هجده هزار سال پیش توسط ایرانیان، اهلی و از آن برای شکار و نگهبانی استفاده شد. این حیوان خیلی زود به عنوان همدم و دوست انسان جای خود را باز کرد.

اسب، دیگر حیوانی است که باز توسط ایرانیان هشت هزار سال پیش اهلی شد که از آن برای باربری همچنین در جنگ ها استفاده می شد. بنابراین نگهداری از حیوانات پیروی از فرهنگ غربی نیست. اما متاسفانه افرادی هستند که برای خودنمایی و اعتبار بخشیدن به خود از این موضوع سوء استفاده می کنند. همین امر باعث می شود عضربه های سنگینی به افرادی که واقعا به حیوانات علاقه مند هستند و نیاز دارند وارد کنند. می توان گفت در این میان بیشترین آسیب را حیوانات متحمل می شوند.

به طور مثال برخی افراد به حیوان همان گونه نگاه می کنند که به ماشین آخرین مدل و یا لباس و عطر و ادکلن مارک دارشان، که نه برای نگهداری و استفاده، بلکه برای فخرفروشی و جلب توجه از آنها استفاده می کنند. اما این ها دلیل کافی برای انکار مفید بودن حیوانات خانگی نیست.

بیماری حیوانات

نزدیک به چهار صد بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد که کم ترین این بیماری ها از سگ است و می توان گفت تعداد بیماری های قابل انتقال از گاو و گوسفند بارها بیشتر از خطر انتقال بیماری از سگ و گربه به انسان است.

در برخی موراد که انسان از تماس با حیوان بیمار می شود، در واقع مقصر آن حیوان نیست، بلکه سیستم ایمنی بدن انسان ها است که آن آنتی بادی خاص را ندارد و سیستم ایمنی بدن اش دچار اختلال و مبتلا به بیماری می شود. به عنوان مثال حساسیت به موی گربه یا پر پرنده در افراد مانند حساسیت در مقابل گوجه فرنگی و...

به هر حال آنچه میتوان گفت، این است که نگهداری حیوان خانگی از سگ و گربه گرفته تا کاسکو، طوطی مرغ عشق و مینا تا خرگوش و همستر و لاک پشت، امر مهمی است که در عمده خانواده های ایرانی میتوان مشاهده کرد که البته این مسئله در خارج از ایران بسیار نمود بیشتری دارد تا جایی که در امریکا برای حیوانات درگذشته خود مراسم ختم میگرند و آن ها را دفن می کنند.

بعنوان مثال اسپنسر وارن، صاحب یک سگ است که در 12 سالگی مرده است.

وی برای این سگ خود تاابوتی سفارش داده و با انجام مراسم مذهبی آن را به خاک سپرده است.

در امریکا گورستانی برای دفن حیوانات خانگی وجود دارد که در سال 1896 تاسیس شده و این قدیمی ترین گورستان حیوان خانگی در ایالات متحده است و به عنوان محل استراحت نهایی برای ده ها هزار نفر از حیوانات خانگی است.

صاحبان حیوانات خانگی می تواند به اندازه 20.000 دلار صرف دفن حیوانات خانگی خود کنند که البته این هزینه برای دفن تشریفاتی و درجه یک است و برای یک مراسم معمولی و درچه چندم حدود 300 - 400 دلار هزینه در بر دارد که این هزینه برای سوزاندن حیوانات مرده هم همین هزینه مشابه را دارد.

 

این گزارش توسط گروه اخبار حیوانات تهیه شده است

/ 0 نظر / 21 بازدید