سگ خانگی عامل بسیاری از بیماری هاست

 

سگ خانگی عامل بسیاری از بیماری هاست

به گزارش اخبار حیوانات :

سگ یکی از حیواناتی است که همواره در زندگی انسان‌‌‌ها حضور داشته است. بر اساس نظر پژوهشگران افرادی که از سگ‌‌های خانگی نگهداری می‌‌کنند به دلیل این‌ که اغلب پس از تماس با حیوان دست‌های خود را نمی‌‌شویند یا ممکن است این حیوان به محل خواب صاحب خود نیز راه پیدا کند، در بیشتر موارد میکروب‌های سگ به افراد منزل منتقل شده و احتمال انتشار میکروب بین اعضایی خانواده نیز بیشتر می‌‌شود.

به گفته دکتر هادی عباسی متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ده درصد از افرادی که در خانه سگ دارند دارای زنجیره‌ های باکتریایی " E coli " هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می‌شود.
وی می‌گوید: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت از میان 1709 عامل بیماری ‌زا، 832 عامل، از حیوانات به انسان منتقل می‌‌شود و همچنین از میان 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 114 مورد آن از حیوانات به انسان منتقل می ‌گردد
این پزشک متخصص توصیه می‌کند با توجه به این ‌که این بیماری ‌ها می ‌توانند سیستم ایمنی را درگیر کنند، باید در مورد تماس حیوانات با مُسن ‌ترها، نوزادان، کودکانی که در حال آموزش راه رفتن هستند، افراد تحت درمان بیماری‌‌های سرطانی، افرادی که به ‌تازگی جراحی پیوند عضو داشته‌‌اند و افرادی که بیماری‌های خودایمن دارند توجه‌ ویژه‌ای صورت گیرد.
وی تعدادی از بیماری‌های شایعی که در اثر تماس با حیوانات از جمله سگ ایجاد می‌شود را نام می‌برد و در باره هر کدام توضیحاتی داده است  

هاری
هاری یک بیماری ویروسی فوق العاده کشنده است که موجب عفونت مرکز دستگاه عصبی می گردد. به وسیله ی گاز گرفتن توسط حیوانات هار بیماری انتقال می یابد .سگ هار به طرز خطرناکی حالت تهاجمی به خود گرفته، تمایل شدیدی به گاز گرفتگی اشیاء، حیوانات و انسان، از جمله صاحب خود نشان می دهد و اغلب خود را نیز گاز گرفته و زخم های شدیدی در بدن ایجاد می‌کند. اهمیت هاری از نظر بهداشت عمومی بر اساس تعداد موارد بیماری نبوده بلکه در رابطه با مرگ و میر شدید ناشی از بیماری که عملاَ 100 درصد بیماران را در بر می گیرد، می باشد.

لیشمانیوز جلدی
لیشمانیوز جلدی یا سالک یک بیماری پوستی طولانی ‌مدت و بدون درد و تب، قابل انتقال بین انسان و تعدادی از حیوانات از جمله جوندگان و سگ است. هنگام خونخواری پشه ‌ خاکی از زخم ‌های سالک در جوندگان و سگ، انگل بیماری وارد بدن پشه‌ خاکی می ‌شود و با نیش پشه ‌آلوده، بیماری به انسان منتقل می ‌شود.

کیست هیداتیک
کیست هیداتیک یک بیماری انگلی است که انسان و دام در اثر خوردن تخم نوعی انگل به نام کرم اکینوکوکوس که در مدفوع سگ بیمار وجود دارد، به آن مبتلا می‌ شوند. کیست هیداتیک کیسه ‌ای آبکی حاوی مرحله‌ ی نوزادی انگل است که امکان ایجاد آن در اعضای مختلف بدن وجود دارد. راه انتقال این بیماری از طریق دست آلوده به مدفوع سگ و خوردن آب و مواد غذایی است که به‌ وسیله‌ ی مدفوع حیوان بیمار، آلوده شده باشد.

بیماری ‌های انگلی سگ
این بیماری‌ ها را می ‌توان به دو دسته انگل‌ های خارجی و داخلی تقسیم کرد.
نوع خارجی شامل کک و شپش است.
کک: کک‌ ها روی کف لانه یا بستر تخم‌ می‌ گذارند و تخم‌ ها در عرض 2 تا 3 هفته به کک‌ های بالغ تبدیل می ‌شوند. کک سگ به ‌عنوان میزبان واسط برای لارو، یک کرم نواری شایع به نام دیپلیدیوم کانینوم عمل می ‌کند. البته با تذکر این ‌که کک‌ سگ می‌تواند باعث گزش شدید صاحب حیوان نیز ‌بشود. جالب است که بدانید کک انسان یا همان پولکس ایریتانس روی بدن سگ نیز زندگی می‌ کند.
شپش‌: سگ به دو گونه از شپش‌ ها مبتلا می‌ شود: یک شپش مکنده و یک شپش گزنده. شپش باعث خارش شدید و پوسته پوسته شدن پوست می گردد. این موجودات با تماس مستقیم منتقل می شوند. تخم های شپش به موهای بدن می چسبد و لاروهای آن نیز در همان جا از تخم خارج می گردند. برخی از شپش ها خونخوار بوده و باعث کم خونی می شوند.
نوع داخلی شامل کرم‌ ها است که دو نوع از آن ‌ها وجود دارد: کرم‌ های گرد و کرم ‌های نواری.
کرم نواری: کرم نواری متداول در سگ کانینوم نامیده می‌ شود ولی انواع دیگری نیز وجود دارد. نشانه ‌های شاخص آلودگی حیوان به کرم نواری شامل اشتهای حریصانه همراه با تحلیل رفتن حیوان است.
کرم‌های گرد: گاه در تابستان، سگ ‌ها در بین پنجه‌ های خود دچار بیماری جَرَب(گال) مزمن می ‌شوند که البته جرب ‌های واقعی نیستند بلکه لاروهای انگلی هستند که در زیر پوست نقب می ‌زنند.
توکسوکاریازیس: یک بیماری انگلی از خانواده‌ ی کرم‌ های گرد است. این انگل در بسیاری از حیوانات و انسان قادر به ایجاد بیماری است. در سگ و گربه دو گونه‌  توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیس می ‌تواند سبب بیماری شود.
با توجه به اهمیت بیماری‌های یاد شده، اطلاع ‌رسانی و ارتقای سطح آموزش جامعه در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد. اغلب کارشناسان و متخصصان دامپزشکی با بیان این مطلب که هر روز بر تعداد افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی رو می ‌آورند اضافه می‌ شود، تاکید می‌ کنند در تمام جوامع مهم‌ ترین مشکلی که در این زمینه مطرح می ‌شود مساله‌ بیماری‌ های مشترک بین حیوان و انسان است.

 

سگ خانگی عامل بسیاری از بیماری هاست

 

منبع  :  دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر

/ 1 نظر / 18 بازدید
آرزو

سلام خوبيد ؟ دو تا مطلب اولتونو خوندم خيلي عالي بود خواستم ازتون تشکر کنم و همينطور ازتون دعوت کنم به سايت منم سر بزنيد و در صورتي که مايل بوديد يک وبلاگ خوب هم در سايت ما بسازيد شما فرد توانايي هستيد باعث افتخار مون هست به جمع کاربران سيستم وبلاگدهي ما بپيونديد ، www.sitearia.ir